
A-kasse over 30 år
Senest opdateret: Torsdag, 18. marts 2010 22:37
Da du er over 30 år kan vi desværre ikke tilbyde dig et gratis A-kasse medlemskab.
Er du i tvivl om de generelle A-kasse regler, så vil vi råde dig til at tage en snak med en af de pædagogiske A-kasser. Du finder de relevante telefonnumre nedenfor til højre.
Er du allerede medlem af en A-kasse?
Hvis du allerede er medlem af en anden A-kasse end SL' eller BUPL', så kan du konvertere dit medlemskab, og du kan muligvis blive fritaget for medlems- og atp-bidrag. Kontakt Socialpædagogerne eller BUPL for mere information.
Indmeldelse i A-kasse som nyuddannet
Hvis du melder dig ind i SL' eller BUPL' A-kasse som nyuddannet, får du ret til dagpenge allerede efter en måned. Normalt skal man have været medlem af en a-kasse et helt år for at få ret til dagpenge. Du skal melde dig ind senest to uger efter, din uddannelse er afsluttet. Ellers kan du ikke blive optaget på de særligt gode vilkår, der gælder for nyuddannede, og så må du vente et år for at få ret til dagpenge.
Tilbage
