Lige løn. Lige nu!
Senest opdateret: Søndag, 07. marts 2010 16:49
8. marts 2010: 100-året for kvindernes internationale kampdag.
100-året for kvindernes internationale kampdag skal markeres og fejres og minde os alle sammen om, at kampen for lige løn stadig er lige så aktuel, som da Clara Zetkin på den 2. internationale socialistiske kvindekonference, der blev holdt i Folkets Hus i København, agiterede for afholdelsen af en tilbagevendende international kampdag for kvinder.

LO Ungdom markerer 100 årsdagen sammen med FOA, FOA Ungdom, HK Ungdom, 3F Ungdom og Dansk El-forbund Ungdom, EEO og PLS med en kæmpe fest i VEGA.
Men før festen går vi med i demonstrationen arrangeret af LO Storkøbenhavn og Genstart Danmark. Demnostrationen starter kl. 16.00 ved Arbejdsmuseet i Rømersgade, hvor Lizette Risgaard (næstformand i LO), Vibeke Westh (Næstformand i FTF Region Hovedstaden) og Johanne Schmidt-Nielsen (Ø) holder tale. Demonstrationen går derefter til Enghave Plads, hvor der er underholdning, suppekøkken og taler af Mette Frederiksen (S) og Villy Søvndal (SF). Arrangementet slutter ca. kl. 18.30.
Få en gratis koncert-billet
Efter demonstrationen er der koncert i VEGA med bl.a. Kira Skov m. band, Sterling, Annika Aakjær og Speaker Bite Me.
Biletter til koncenten kan købes i døren for 100 kr. – PLS har 50 billetter der deles ud til vores medlemmer. Vi du med til en fed koncertoplevelse så send en mail med navn og cpr. nr. til Denne emailadresse er beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se adressen. - billetterne fordeles efer først til mølle-pricippet.
Du får ikke tilsendt en fysisk billet, men bliver skrevet i døren; hvorfor du skal huske at medbring ID. Har du ikke hentet din billet kl. 21.00 sælger vi den til anden side.
Tilbage
